Kategori:

Machu Picchu, Güney Amerika ülkesi olan Peru‘nun bulutlarla örtülmüş And Dağları’nın tepesinde bulunan eski bir İnkabölgesidir. 1460-70 yılları arasında Pachacuti Inca için yapıldığı düşünülmektedir ve bazen “Tanrıların Şehri olarak adlandırılmaktadır. Quechua dilinde “Eski Tepe” anlamına gelen Machu Picchu, yaklaşık 400 yıldır gözden kaybolmuş, ancak 1911 yılında Yale Üniversitesi arkeologu Hiram Bingham tarafından yeniden keşfedilmiştir.

2761 m yükseklikteki Machu Picchu’nun 13 kilometrekarelik alanında, saraylar, tapınaklar, hamamlar ve yaklaşık 150 konutun kalıntıları bulunmuştur. Site, doğal kaynaklarla sulanan, tarımsal amaçlı teraslar içermektedir. Harçsız taş binalar bugün bile mimari bir mucize olarak geçmektedir. Çünkü ağırlıkları 100 tona kadar varan taşlara rağmen, bu bloklar en ince bıçağın bile aralarına giremeyeceği şekilde yerleştirilmiştir.

İnkaların güneşe taptıkları bilinmektedir. Machu Picchu’nun en gizemli özelliklerinden biri güneş saati veya Intihuatana taşıdır. Büyük bir gri kayaya oturan bu taşın, astrolojik bir takvim olarak işlev gördüğü düşünülmektedir. Bu taş, yılda iki defa, 21 Mart ve 21 Eylül arasındaki ekinokslarda güneşin doğrudan tepede yer aldığı vakitlerde ortaya çıkmaktadır. Bu anlarda İnkalar, güneşin tüm gücüyle dik durduğuna ve kayaya bağlandığına inanmıştır. Kutsal sayılan bu taş çevresinde birçok tören yapılmıştır. Hatta alnı taşa temas eden insanlara manevi bir uyanış sağladığı düşünülmüştür. 

1533 yılında İspanyol sömürgeciler Machu Picchu’nun çok altında kalan İnka şehirlerini yerle bir etmiş, ancak hiçbir zaman dağın tepesindeki bu şehri bulamamışlardır. Sahadaki Intihuatana taşı çok değerlidir çünkü İspanyollar buldukları tüm Intihuatana taşlarını sistematik olarak araştırmış ve yok etmiştir. İnkalara göre kutsal bir taş kırıldığı zaman, içinde yaşayan tanrıları ve gücü serbest bırakmaktadır. Bu inanca göre son kalan taş hala bütündür ve bu nedenle hala orijinal gücüne sahiptir.

İnkalıların manevi bir sığınağı olduğuna inanılan Machu Picchu, sömürgeciler imparatorluğu yıktıktan sonra 1570-1580 yılları arasında terk edilmiştir. “İnka“, bir zamanlar Yeni Dünya’nın en büyüğü olan İnka İmparatorluğunu yöneten kraliyet ailesinin soyadıdır. İnkalıların geride bıraktıkları, bugün Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak geçen Machu Picchu Antik Kenti, Titicaca gölündeki yüzen adaları ve Amazon ormanları ile ziyaretçilerine geniş bir aktivite yelpazesi sunmaktadır. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?