Kategori:

İlâhiyat teolojisi, dini yüksekokul seviyesinde inceleyen ve dinin toplumları nasıl etkilediğini kapsayan bir çalışmadır. Bu çalışma çoğunlukla Hristiyanlığa odakalanır ve öğrencileri papaz ve diğer dini liderler olmaları yolunda hazırlar. İlâhiyat teolojisi eğitimiprogramı, öğrencilerini dünya dinleri ve papazlığın gereklilikleri ile tanıştırmakla birlikte, iki yıllık ilâhi yüksek lisans yapma imkânını da genellikle sağlamaktadır. Doktora yapmak ise ilâhiyat eğitiminin üstüne birkaç yıl daha okumayı gerektirir.

İlâhiyat teolojisinin bir diğer önemli özelliği de dünya dinlerine ve misyonerlik görevlerine odaklanmasıdır. İlâhiyat fakültelerindeki teoloji, yaygın modern Batı ve Doğu dinleri ile bunların kökenlerini inceler. Örneğin, birçok modern din, Yeşil ve Mısır dinleri gibi artık bir geçerliliği olmayan dinlerden gelmiştir. Wicca (modern cadılık) ve Kızılderili inançları gibi, daha az yaygın olan dini inançlar, özellikle Tevratadındaki kutsal kitaba bağlı olan Yahudi inanç sistemi ile birlikte, ilâhi seviyedeki tanrıbilimin önemli hususlarıdır. Dini liderler, Tanrı’nın geleneklerde bolca bulunan farklı dünya perspektiflerini anlamalıdırlar. Bu da papazlara ve misyonerlere çeşitli dini altyapıları bulunan insanlara erişme olanağı sağlayacaktır.

Yüksekokullarda tanrıbilim, bütün bunlara ek olarak Hristiyanlık tarihine bir bakış ve Hristiyanlığın başlıca dini kitabı olan İncil‘e ise daha yakından bir bakış sağlamaktadır. Yeni Ahit Yunanca yazılmışken İncil‘in Eski Ahit’i orijinalinin neredeyse hepsi İbranice yazıldığı için, Yunanca ve İbranice bilgisi üzerinde çalışmayı geliştirmek, ilâhi tanrıbilimsel çalışmaların değerli bir kısmını oluşturur. Teoloji üzerine olan dersler, yüzyıllar önce kiliselerin nasıl faaliyet gösterdiğinin yanı sıra modern kiliseleri de incelemeleri de içerir. İncilboyunca sürekli bahsedilen iblis ve şeytanlar üzerine olan çalışmalar bile ilâhiyat teolojisinde son derece önemlidir. Çünkü çağdaş dini liderler şeytanın günümüz ilişkileri üzerindeki etkisinin üzerinde durmaktadırlar.

Dini lider olmayı amaçlayan kişiler, teoloji eğitiminde papazlık hizmetini ve bir cemaati nasıl bir araya toplanacağını öğrenirler. İlâhiyat teolojisi öğrencileri, papaz olduklarındakriz girişimi ile kayıp ve keder durumlarının yanı sıra, evli çift ve ailelere nasıl yaklaşacaklarını da öğrenirler. Bu kavramlar ilâhiyatta önemlidir. Çünkü gelecek papazları, misyonerlik alanlarında hizmet eden kilise üyesi veya insan toplulukları üzerine eğilirken ortaya çıkan çeşitli duygusal problemlerin üzerinden gelmeleri için hazırlamaktadırlar.

Yüksek lisans sağlayacak bir teoloji eğitimini bitirebilmek için, bir bireyin dört yıllık Tanrıbilim Mezuniyeti derecesi veya buna eşdeğer bir sertifikaya sahip olması gerekir. Başvuranların ek olarak, aldıkları eski kursların transkriptlerini vermeleri ve seçtikleri okulun kayıt formlarını doldurmaları gerekir. Tavsiye mektupları da ilâhiyat teolojisi eğitim programına girebilmek için bir gerekliliktir. İlâhiyatta dört yıllık bir doktora programına kabul edilmek ise bir yüksek lisans derecesi bitirmeyi gerektirir.

Benzer Yazılar

Kafeterya Katolik Nedir?

Kapusen (Kapuçin) Rahipleri Kimdir?

Halifelik Nedir?

Yahudi Teolojisi Nedir?

Karşılaştırmalı Teoloji Nedir?

Mormon Teolojisi Nedir?