Kategori:

Gençlik şiir yarışmaları, gençlerin yazma kabiliyetlerini geliştirmeleri ve hatta kendi eserlerini yayımlatabilmeleri için çok iyi bir yoldur. Okulların, öğrencilerin katılacağı bu şiir yarışmalarına ev sahipliği yapmaları oldukça yaygındır. Tamamen şiire yönelik veya küçük bir şiir bölümü yer alan gençlik dergileri de yarışmalara sıklıkla dahil olmaktadırlar. Gençlik şiir yarışmaları yapılabilecek bir diğer yaygın yer ise, topluma katılmaya ve toplumun bir parçası olmaya teşvik eden yerel kütüphanelerdir. Genel olarak, gençler arasında olanlar dahil olmak üzere herhangi türde bir şiir yarışması giriş ücreti istenmemelidir. İstenmesi durumu, ücretini verip şiirlerini yayımlatan herkesin sahtekârlık yaptığını gösterir.

Genellikle gençlik şiir yarışmaları, teslim edilen şiirin uzunluğu ve türünü hesaba katan kurallar içermemektedirler. Bu, şiir yazan çocukların geniş hayal güçleri için cesaret vermektedir. Ev sahipliği okullarda yapılan gençlik şiir yarışmaları, yarışmaya şiirlerini sunacak kişilere sınıf düzeylerine göre kısıtlamalar getirebilir veya yarışmayı adaletli olabilmesi için sınıf düzeylerine göre farklı değerlendirme bölümlerine ayırabilir. Bazı okullar, şiirde ele alınan konu üzerine sınırlamalar koyabilir; örneğin, okul açısından uygun olmalıdır gibi. Okulun şiir yarışmasını kazananlarının eserleri okul gazetesindeyayımlanabilir veya başka, kazanan başka tür basit bir ödül alabilir.

Dergiler tarafından ev sahipliği yapılan gençlik şiir yarışmaları, şiir konusunun daha az kısıtlanmasına rağmen, genellikle yaş sınırlarına ve bazen de şiirin uzunluğu kısıtlamalarına önem verir. Kazananların çoğu şiirlerini yayımlatabilecek veya dergiye abonelik ve ufak miktarda para ödülü bile kazanabilecektir. Aynı durum, çok daha rekabetli bir ortam oluşturmasına rağmen, her yıl gençlik şiiri kitapları yazan ve bazen de sadece daha önce şiir yayımlamış bireylere açık olan yayıncılar için de geçerlidir.

Yerel halk kütüphaneleri, gençlik şiir yarışmaları bulabilmek için bilinen bir diğer kaynaktır. Sadece kendi yarışmalarını sıklıkla yapabilmekle kalmaz, ayrıca gençleri uygun yayınlar için kendi yazınlarını sunabilecekleri işlere yönlendirir. Kütüphane gençlik şiir yarışmaları kazananlarının eserleri kütüphanede veya yerel gazetede yayımlanabilir ve sergilenebilir. Başka ödüller de verilebilir, ancak bu ödüller yarışmanın ve kütüphanenin büyüklüğüne göre kesinlikle değişim göstereceklerdir. Yazmaya ilgi duyan veya mümkün olan en kısa zamanda, yayımlanmış bir kitapta isimlerini görmek isteyen gençler, şiir yarışmalarını bu isteklerini gerçekleştirebilmek için altın fırsat olarak görebilirler.

Benzer Yazılar

La Llorona Nedir?

Arap Geceleri Nedir?

Haber Döngüsü Nedir?

Kanıtsallık Nedir?

İçerik Tespiti Nedir?

Felsefi Dil Nedir?