Kategori:

Hamile pilatesi için DVD’si seçerken dikkate alınacak bir kaç faktör bulunmaktadır. Bir kadın için eğer zaman sorunsa, DVD’nin uzunluğuna bakabilir ve egzersiz gruplarının kolayca küçük bölümlere ayrılıp ayrılmayacağını kontrol edebilir. Buna ek olarak, doğum öncesi pilates DVD’sindeki egzersizlerin zorlayıcı ya da vücudu güçlendirmeye yönelik, ya da alternatif olarak esneme, gevşeme ve doğumu daha az ağrılı olmasını destekleyip desteklemediğine bakmak önemlidir. Dikkate alınması gereken en önemli faktör ise DVD’nin hamileler için uygun olup olmamasıdır. Bunun için Enternasyonal Pilates Federasyonu gibibir düzenleyici organ tarafından sertifikalı ve onaylanmış bir ürün almak akıllıca olacaktır.

Pek çok kadın 60 dakikalık hamilelik pilatesi DVD’sini tek oturuşta bitiremeyebilir. Bu sebepten ötürü,  seansı daha küçük parçalara ayırma seçeneği sunan bir DVD bulmak önemli olabilir. Örneğin, bir DVD tek seferde on dakikalığına vücudun belirli bir bölgesine odaklanma imkânı sağlayabilir. Daha sonra, eğer kullanıcı DVD’yi 30 dakikalığına takip etmek isterse, vücudunun üç farklı bölgesini çalıştırma imkânı olacaktır. Alternatif olarak, bazı kadınlar daha uzun daha bütün bir antrenman için can atar. Bu durumda, DVD bir bölümden diğerine sorunsuz bir şekilde geçmelidir ve kadının videoyu baştan sona takip etmesini sağlamalıdır.

Hamilelik pilatesi DVD’si seçerken dikkate alınacak diğer faktör, gösterilecek egzersiz tipleridir. Örneğin, bazı DVD’ler vücudun derinlemesine esnemesine ve kıvrılmasına odaklanır. Bazıları da meditatif nefes alıp verme ve kegel egzersizleri gibi doğum sancısının azaltılmasına yönelik basit egzersizlere odaklanır. Alternatif olarak, bazı DVD’ler kadınlara kilolarını koruma ve hamilelerken vücutlarının gücünü korumaya yardımcı olan zorlayıcı egzersizler sunmaktadır.

Doğum öncesi pilates DVD’si pek çok kez, bir kadının yoğunluk dereceleri arasında seçim yapma imkanı sağlayan çeşitli seçenekler sunacaktır. Daha yorgun olduğu günlerde kadın daha az yoğun egzersizleri takip etmeyi seçebilecektir. Bazı DVD’ler de kadının içinde bulunduğu üç aylık döneme dayalı olarak seçim yapmasına olanak sağlayacaktır. Bir kadın ilk üç aylık dönemindeki egzersizler üçüncü üç aylık dönemindekilerden daha yoğun olabilir.

Hamilelik pilates DVD’si seçilirken dikkate alınacak diğer faktörler, gerekli olan donanım ve ekipmanları ve öğretenin kim olduğunu kapsamaktadır. Bazı eğitmenler sadece altlık kullanarak eğitim verirken diğerleri kama blokları üzerine yatma ya da pilates topları üzerine oturmasını talep ederler. Buna ek olarak, bir eğitmen tanınmamış veya ünlü bir kişi olabilir, fakat genel olarak sertifikalı bir Pilates eğitmeni olan biri tarafından eğitim verilen bir DVD seçmek önemlidir. Pek çok durumda da, DVD bir grup doktor ya da sağlık kuruluşu tarafından onaylanmış olmalıdır.

Benzer Yazılar

Kettlebell Nedir?

Kas Yorgunluğu Nedir?

Aralıklı Antrenman Nedir?

Çigong Nedir?

Dirsek Esnetme Egzersizleri Nelerdir?

Bira Göbeği Nasıl Eritilir?