Kategori:

Kolorektal Kanser olarak da bilinen Kalın Bağırsak Kanseri hastaları, diyetlerinde kanser riskini azaltan gıdaları artırırken, riski artıran gıdaları ortadan kaldırmalıdır. Kalın bağırsak kanseri hastalarının düşük yağlı, yüksek lifli yiyecekler yemesi ve buna bir sürü meyve ve sebze ilave etmesi yerinde olacaktır. Uzmanlar, kalın bağırsak kanseri hastalarının yemeklerine daha fazla soya katması ve kırmızı et yerine deniz ürünleri tüketmesini tavsiye etmektedir. Bunun yanında hayvansal gıdalar yerine bitkisel gıdaları daha fazla tercih edilebilir. Omega3 yağ asitleri ile zengin yağları kullanmak ve kalsiyum ve antioksidan içeren gıdaları ilave etmek yapılabilecekler arasındadır.

Sadece yağ bakımından düşük olan yiyecekleri değil, aynı zamanda doğru türde yağ tüketmek de önemlidir. Kolorektal kanser beslenmesi, hidrojenize yağlardan ve aynı zamanda hurma, hindistancevizi, pamuk yağları gibi doymuş yağ içeriğine sahip yağlardan uzak durmayı gerektirir. Zeytinyağı ve kanola yağı gibi doymamış yağlar ve yüksek tekli doymamış yağ içeriğine sahip sıvı yağlar tüketilmelidir. Omega 3 yağ asitlerine sahip somon ve ton balığı öğünlere dâhil edilmelidir.Kabak çekirdeği, keten tohumu ve sızma zeytinyağı gibi Omega 6 yağ asitlerinden daha büyük miktarda Omega 3 içeren yağları kullanılmalıdır.

Araştırmalar yüksek lifli beslenme ile düşük kolorektal kanser riski arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Lif, dışkının çürüyen gıdadan oluşmuş kanserojenlere maruziyeti azaltan bağırsaktan geçişini hızlandırır. Fasulye ve tam tahıllı ürünlerden sağlanabilecek tavsiye edilen günlük en az lif alımı 25 gramdır. Ayrıca beyaz unlu ürünler yerine kahverengi pirinç tüketilmeli ve birçok çiğ sebze ve meyveye de yer verilmelidir. Çalışmalar, bu gıdaların kanserle mücadelede yararlı olan fitokimyasallar olarak bilinen bileşikleri ihtiva ettiğini göstermektedir. Tüm sebzeler faydalı olsa da, en önemlileri brokoli, karnabahar ve lahana gibi turpgiller ailesinde yer alanlardır. Büyük bir salatayı günün ana yemeği yapmak, sağlıklı beslenme uygulamalarından biridir. Salataya, biraz taze kıyılmış sarımsak, taze ıspanak, domatesler ve nohut gibi çeşitli malzemeler eklenebilir.

Kalın bağırsak kanserine karşı beslenmesinin bir başka özelliği de kırmızı et yemeyi bırakıp, onun yerine somon balığı gibi deniz ürünlerini tüketmektir.Çalışmalar, günlük olarak kırmızı et tüketen insanların ayda bir kez tüketenlere göre daha yüksek kalın bağırsak kanseri riski taşıdığını göstermektedir. Ayrıca, araştırmalar sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et yemenin kalın bağırsak kanseri riski ile yüksek bir ilişkiye sahip olduğunu ileri sürmektedir. Yalnızca kırmızı etin kendisi kanserojen değildir, yüksek sıcaklıkta ızgara yapma hazırlama yöntemi de onun içine ilave kanserojenler salmaktadır.

Benzer Yazılar

Aktive Protein C Nedir?

Adrenalin Nedir?

Bazı Yiyecekler Neden Gaz Yapar?

Biyotin Nedir?

Çok Fazla Yağ Yemek Neden Zararlıdır?

Günde Ne kadar Su İçilmelidir?