Kategori:

Kanseri önleyici beslenme için en iyi ipuçları kırmızı eti azaltmak ve lif oranı yüksek sebze ve meyve tüketimini arttırmaktır. Genel olarak kırmızı etleraşırı miktarda tüketildiğinde kanserle bağlantılı olan çok miktarda doymuş yağın vücutta birikmesine neden olur. Buna ek olarak, kansere yol açan bileşikleri hızla vücut dışına taşıyan daha fazla lif tüketmek sağlıklı bir sindirim sistemi oluşturur. Son olarak, öğünleri yeşil yapraklı sebzeler ve parlak meyvelerden oluşturmak daha fazla kanser önleyici besintüketmeyi sağlar. Sağlıklı pişirme yöntemleri ile birlikte kullanıldığında, bu gıdalar en iyi kanser önleyici beslenmenin bir kısmını oluşturur.

Bazı çalışmalar vejetaryenlerin kansere yakalanma riskinin daha az olduğunu göstermektedir, bu da bilim adamlarını bir açıklama olarak kırmızı et tüketimine yönlendirmektedir. Anlaşılan o ki kırmızı et genellikle yüksek miktarda yağ içermektedir ve hatta hazırlanma yöntemlerine bağlı olarak kanserojen bileşikleri de taşıyor olabilir. Bu bileşikler bir kişinin vücuduna yeterince hasar verirse kansere neden olabilir. Buna ek olarak, pek çok kişi porsiyon boyutlarını artırarak veya çok sık tüketerek tavsiye edilenden daha fazla kırmızı et yemektedir. Bir vejetaryen olmak ya da kırmızı eti bırakmak gerekli değildir, fakat uzmanların kanseri önleyici beslenme için verdiği ipuçları genellikle tavuk göğsü, hindi veya balık gibi yağsız etlere daha fazla ağırlık verilmesini tavsiye etmektedir.

Sağlıklı bir sindirim sistemi için lifli gıdalar tüketmek gerekir. Özellikle de “yüksek lifli” olarak reklam edilen ürünleri satın almak gerekli değildir hatta tavsiye edilebilir değildir; sağlıklı ve çeşitli beslenen insanlar olarak işlenmiş gıdalar ve mısır gevreğine ağırlık vermeksizin yeterince lif alırlar. Fasulyeler, özellikle de kuru bezelye, mercimek ve siyah fasulye yüksek lifli gıdalardır. Ayrıca, ahududu, armut ve elma gibi bazı soyulmamış meyveler yüksek lif barındırırlar. Bunun yanında lif içeriği olmayan beyaz ekmek, şeker, beyaz pirinç gibi en “beyaz” gıdaları tüketmemek gerekir.

Sebzeler ve meyveler, kanserle savaşan antioksidanlarsağlamalarının yanı sıra, bir kişinin günlük lif alımı için büyük katkıda bulunabilir. Ayrıca yağ miktarları düşüktür, genellikle vitamin bakımından zenginlerdir ve yüksek seviyede su içerirler. Bütün bu yönler, bir şekilde insan vücudu yardımcı olmaktadır. Aslında, bazı meyve ve sebzeler sık sık “kanseri önleyen gıda” olarak tanımlanır ki bu çok yanlış yönlendirici olabilir. Bu tür söylemler meyve veya sebzeye dayalı ürünlerin satışını artırmak için kullanılır. Kanserle mücadele eden gıda genel olarak o gıdanın gerçekten de kanserle mücadele etmesinden çok, kanseri önlediğianlamına gelir.

Benzer Yazılar

Aktive Protein C Nedir?

Adrenalin Nedir?

Bazı Yiyecekler Neden Gaz Yapar?

Biyotin Nedir?

Çok Fazla Yağ Yemek Neden Zararlıdır?

Günde Ne kadar Su İçilmelidir?