Kategori:

Kondisyon egzersizleri, zinde olmaya, fiziksel becerileri arttırmaya ve vücudu ısıtarak spor sakatlanmalarını en aza indirmeye yarayan vücut hareketleridir. Kondisyon egzersizlerine; tempolu yürüyüş, koşu, yüzme, aerobik, jimnastik ve vücut ağırlığını kullanarak yapılan egzersizler örnek olarak verilebilir. Tabi ki kondisyon egzersizi türleri kişinin amacına ve fiziksel durumuna göre farklılık gösterir. Profesyonel bir sporcu ile yeni spora başlayan bir kişinin yapacağı egzersizler birbirinden farklı olacaktır.

Kondisyon egzersizleri ile kas, kalp ve solunum sisteminin genel gücünü belirli sınırlar içinde tutmak ve belirli bir hadde kadar arttırmak amaçlanır. Örneğin; atletik performansın iyileştirilmesi için atletler, belirli bir parkuru tamamlamak üzere zaman odaklı özel performansa kavuşmayı hedefler. Bunun için sporcunun daha fazla koşu yaparak vücudunu güçlendirmesi ve hedefe odaklanarak performansını geliştirmesi amaçlanır.

Aerobik gelişimde kondisyon programlarının en önemli parçası, kardiyovasküler dayanıklılığın ve akciğer kapasitesinin arttırılmasıdır. Hangi egzersiz türü olursa olsun, vücut enerji üretmek için oksijen kullanır. Yürüme ve bisiklete binme gibi düşük yoğunlukta ve uzun süreli egzersizlerde bu durum gerçekleşir. Ayrıca kalp atışını hızlandıran ve belirli bir süre devam ettiren kalp ve akciğeri zorlayan egzersizler, antrenman sonunda kişinin daha güçlü olmasını sağlar.

Ağırlık ya da dayanıklılık çalışmaları, kas ve kas gruplarını güçlendirerek fiziksel kondisyonun arttırılmasını sağlar. Güçlü kaslar, atletik performansın artmasını ve yaralanmaların azalmasını sağlar. Karın kasları ve kol kasları gibi belirli alana yönelik kasların güçlendirilmesi, o bölgenin gücünü arttırdığı gibi tüm vücudun toplam performansına da olumlu etkide bulunur. Böylelikle kişinin kondisyonu bir derece daha yükselir.

Kondisyon egzersizlerinin bir amacı da spor yaralanmalarına ve sakatlanmalarına karşı vücut direncinin arttırılmasıdır. Bu egzersizler sayesinde vücut daha esnek olmakta ve kötü koşullara karşı daha toleranslı tepki verebilmektedir. Böylelikle yaralanmaların ya da sakatlanmaların önüne geçilebilmektedir. Kasların güçlü ve esnek olması, hem profesyonel sporcular hem de daha sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkesin ihtiyacıdır. Bu nedenle kişinin vücut durumuna ve amacına uygun şekilde kondisyon egzersizleri yapılabilir.

Benzer Yazılar

Kettlebell Nedir?

Kas Yorgunluğu Nedir?

Aralıklı Antrenman Nedir?

Çigong Nedir?

Dirsek Esnetme Egzersizleri Nelerdir?

Bira Göbeği Nasıl Eritilir?