Kategori:

En iyi üç kronik ağrı destek kaynağı; hastanın kronik ağrı doktoru, ailesi ve arkadaşları ve kronik ağrı destek gruplarını kapsamaktadır. Bu kaynakların her biri eşsiz ve önemli bir destek türü sağlamaktadır. Hasta, kronik ağrı uzmanından ağrıyla başa çıkma ve sağlık durumunu tıbbi yönden anlama konusunda yardım alır. Ailesi ve arkadaşları onu tanımayanların sunamayacağı aşinalık duygusu ve duygusal desteği sağlar. Ayrıca, ağrı çeken kimse aynı türlerde zorlukları kendisi ya da sevdikleri yaşayan destek gruplarının üyelerinden destek bulabilir.

Bir hastanın ilk kronik ağrı destek kaynağı onun doktorudur. Bu kişi medikal olarak kronik ağrı tedavisinde eğitimli olmanın yanı sıra hastanın ne yaşadığını anlama konusunda da eğitimlidir. Bu da demektir ki bir kronik ağrı uzmanı hem ağrı yönetimi hem de günlük aktiviteleri yönetme konusunda bilgi sağlayabilir. Bazı doktorlar belirli bir kronik ağrı kliniği ya da hastalarının ilave destek bulabildiği destek merkezi ile ilişkileri olabilir. Doktorundan yeterli kronik ağrı desteği göremediğini hisseden herhangi biri yeni bir uzman aramayı düşünebilir.

Aile üyeleri ve arkadaşlar oldukça faydalı kronik ağrı desteği kaynakları olabilirler. Bu, özellikle de hastanın en yakın ilişkilere sahip olduğu aile üyeleri ve arkadaşları için geçerlidir. Aile üyeleri, arkadaşlar ve önemli olan diğerleri için kronik ağrı ve hastanın sağlık durumu hakkında mümkün olan en iyi şekilde bilgi edinmek iyi bir fikirdir. Hastanın durumunu anlamak, bu insanların destek sağlamasına ve yanlış anlamaların sebep olabileceği gerilimi önlemesine yardımcı olacaktır. Bir hastanın sevdikleri literatür okuyarak, hastanın kronik ağrı doktoru ile konuşarak ve hatta kronik ağrı destek grubu toplantılarına katılarak daha fazla şey öğrenebilirler.

Aile ve arkadaşların yanı sıra bir kronik ağrı uzmanının desteğini almak da önemlidir. Bu insanlar ne kadar bilgili olabilirlerse olsalar da, yine de kendileri de kronik ağrı çekmedikçe onlar her zaman hastanın tam olarak ne yaşadığını bilmezler. Bu nedenle bir kronik ağrı destek grubuna katılmak iyi bir fikirdir. Hastanın doktoru ya da kronik ağrı merkezi çalışanları belirli bir grubu önerebilirler ya da hasta kronik ağrı desteği için online bir foruma katılmayı tercih edebilir. Hem bizzat hem de online olarak bir gruba ait olmak, hastaya canı gezmek istediği günlerde ve evden çıkmaya yetecek kadar iyi hissetmediği günlerde destek seçenekleri sunacaktır.

Benzer Yazılar

Aktive Protein C Nedir?

Adrenalin Nedir?

Bazı Yiyecekler Neden Gaz Yapar?

Biyotin Nedir?

Çok Fazla Yağ Yemek Neden Zararlıdır?

Günde Ne kadar Su İçilmelidir?