Kategori:

Metabolik Sendrom X, sıklıkla basitçe “Sendrom X” ya da “X Sendromu“olarak adlandırılır ve genellikle kötü beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı ile ilişkili tıbbi rahatsızlıkların bir kombinasyonunu ifade eder. Bu tıbbi bozukluklar birçok kişi için ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Metabolik Sendrom X belirtileri kilo problemlerini, yüksek kan yağı düzeylerini, hipertansiyon ve insülin direncini içerebilir.

Kilo problemi, Metabolik Sendrom X belirtilerinden biridir. Bu sendroma sahip kişiler genellikle aşırı kilolu veya obezdir. Genellikle, bu ekstra ağırlık kişinin gövdesi etrafında toplanır. Bazı uzmanlar, buna elma şeklinde bir vücut olarak bakmaktadır. Obezite genellikle Metabolik Sendrom X’in başka bir belirtisine sebebiyet verir. Bir kişinin fazla kilolu ise, bu kişi genellikle kanında belirli tip yükselmiş yağlara sahip olacaktır. Trigliseritler olarak adlandırılan bu yağların normal düzeyleri, kişiye enerji vermekten kısmen sorumludur. Öte yandan, kandaki yüksek düzeyde trigliserit diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hipertansiyon veya yüksek kan basıncı diğer bir Metabolik Sendrom X belirtisidir. Kan basıncı, kanın atardamar duvarlarına karşı olan kuvvetini ifade eder ve iki sayı ile ifade edilir. Bir kişinin kan basıncı diyastolik sayı üzerinde yazılı sistolik sayısı olmak üzere iki sayıdan oluşur. Normal kan basıncı, 120/80 olarak kabul edilir ve 140/90 üzerinden herhangi bir şeyin yüksek olduğu düşünülmektedir. Yüksek kan basıncına sahip bir kişi kalp krizi gibi belirli tıbbi komplikasyonları daha fazla yaşama riski altındadır.

İnsülin direnci, genellikle diğer Metabolik Sendrom X belirtilerinden biridir. İnsan vücudu doğal olarak insülin üretir ve bir kişinin kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmak için kullanılır. İnsülin direnci olan kişiler için kan şekeri seviyesinin düzenlenmesi daha zordur ve bu sıklıkla yükselmiş seviyelere yol açar, bazen de yüksek kan şekerini işaret etmektedir. İnsülin direnci yorgunluk, şişkinlik ve kilo alma dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.Ayrıca, böbrek problemlerine yol açabilir. Metabolik Sendrom X belirti ve bulgularına bir dizi şey neden olabilir. Örneğin; obezite ve yüksek trigliseritler, hareketsiz yaşam tarzı ve kötü beslenmeden kaynaklanıyor olabilir. Hipertansiyon da diğer birkaç yaşam tarzı tercihleri ile birlikte kötü beslenmeden kaynaklanıyor olabilir. Sigara içmek ve stres de yüksek kan basıncına katkıda bulunabilir. Bununla birlikte, insülin direnci genetik olabilir, yani bir kişinin ailesinde rastlanabilir.

Metabolik Sendrom X belirtileri olan hastalar, genellikle bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya teşvik edilmektedir. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz bir kişinin ağırlığını, trigliserit düzeylerini ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bazı ilaçlar da kan basıncını düşürmek için kullanılabilmekte ve kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Benzer Yazılar

Aktive Protein C Nedir?

Adrenalin Nedir?

Bazı Yiyecekler Neden Gaz Yapar?

Biyotin Nedir?

Çok Fazla Yağ Yemek Neden Zararlıdır?

Günde Ne kadar Su İçilmelidir?