Kategori:

İnternet kullanımının hızla artmasıyla birlikte, egzersiz yapanlar için kullanışlı ve etkili bir online fitness programı bulmak çok daha kolay hale gelmiştir. Geniş online plan yelpazesi içerisinde bazı fitness programları profesyonel şirketler tarafından desteklenirken diğerleri genellikle tek bir kişisel antrenörün ürünüdür. Online fitness programı araştırırken,  bazılarının ücretsiz bazılarının ise ücretli olduğu görülebilir. Esasında spor yapmak isteyen kişi kendisi için en uygun planı, profesyonel bir spor eğitmeni ile belirleyebilir.. Fakat profesyonel bir spor hocası ile çalışma imkanı yoksa, online fitness programları işini görecektir. İnternet üzerinde bir program belirlerken kişi kendisinin o andaki sağlık ve spor yapmaya hazır olma durumunu; geçmişte göstermiş olduğu öz-disiplin derecesini; ve eğer site hizmetleri karşılığında bir ödeme talep ediyorsa bütçesini, göz önünde bulundurmalıdır.

Genel olarak, bir kişi spora ne kadar uzaksa, o kadar çok kişiselleştirilmiş yardıma ihtiyacı olacaktır. Bu yardım, kişisel fitness eğitmeni ile online bir sohbet oturumunda bir fitness programını yaş, ağırlık ve cinsiyet bilgilerine göre düzenlemeyi kapsayabilir. Online fitness programı kullanırken, özel eğitmenden yardım alarak kişiselleştirme yapmak programın maliyetini arttırır. Çoğu fitness programlarında olduğu gibi, salon üyeliği ve beraberindeki herhangi bir online fitness programıyla ilgili ücretlerin bir bireyin bütçesi bakımından değerlendirilmesi gerekir. En iyi online fitness programı, egzersiz yapan kişinin uygun bir tesiste tahsis edilen antrenmanı yapabilmesine ve gerekli eğitimi bütçesini aşmadan alabilmesine olanak sağlayacaktır.

Bir online fitness programı seçiminde dikkate alınması gereken diğer faktör, beslenme ve diyet hakkında danışmanlık alabilmektir. Vücut geliştirme programlarında doğru fitness hareketleri seçiminin yanında doğru beslenme şeklinin bulunması da oldukça önemlidir. Bununla birlikte sağlıklı yemek tarifleri ancak pişirmek için gerekli becerileri, zamanı veya ekipmanı olmayan biri için faydasız olacaktır. Bazı siteler vücut geliştirme için oluşturduğu diyet programlarını daraltarak sporcuya daha iyi yardımcı olabilmektedir. Fakat yine de bilinçsizde herhangi bir websitesinde görülen diyetin uygulanması sağlık açısından zararlı olabilir. Bu nedenle fitness çalışmasına başlamadan önce bir diyetisyene görünmekte yarar vardır. Ayrıca bazı sitelerde önerilen bir takım yağ yakıcı ilaçlar, protein tozları ya da buna benzer vücut geliştirme ilaçları, her ne kadar zararsız olarak gösterilmeye çalışılsa da vücut üzerinde olumsuz etkiler meydana getiren kimyasal maddeler içerebilmektedir. Bu tür ürünler kullanmak isteyen kişilerin bilinçsiz kullanım yerine bir uzman diyetisyen görüşüne başvurması tavsiye edilir.

Herhangi bir online fitness programını düzenli olarak kullanmak bir öz disiplin gerektirmektedir. Bir egzersiz planı hakkında okuma yapmak, egzersiz hakkındaki konularda e-postalar almak, öngörülen bir programı uygulamakla aynı değildir. Bunun için devamlılığı sağlayacak sabır, motivasyon ve istek oldukça önemlidir. Üstelik fitness programlarının ayda bir değiştirilmesi ve vücut kondisyonunu daha arttırıcı programlar tercih edilmesi gerekir. Çünkü vücut kasları bir müddet sonra yapılan fitness programına alışır ve olumlu yönde yanıt vermemeye başlar. Bu nedenle her ayda vücudu şoklayacak yeni ve daha üst bir programa geçilmesi, vücut gelişimi için doğru bir yol olacaktır.

Benzer Yazılar

Kettlebell Nedir?

Kas Yorgunluğu Nedir?

Aralıklı Antrenman Nedir?

Çigong Nedir?

Dirsek Esnetme Egzersizleri Nelerdir?

Bira Göbeği Nasıl Eritilir?