Kategori:

Yürümek, dünya üzerinde yapılması en kolay ve en etkili egzersizlerden biridir. Zayıflamaya yardımcı olan bu egzersiz programını günlük yaşamın içine adapte etmek oldukça kolaydır. Vücutta yer alan tüm kasların çalışmasını ve kan dolaşımının daha iyi olmasını sağlayan yürüyüş, zayıflamanın yanında vücudun daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Yakılan yağ ve verilen kilo miktarı kişinin metabolizmasına, kaç dakika ve ne kadar hızlı yürüdüğüne göre değişir. Örneğin; günde 10 dakikalık yürüyüşler kilo vermek için yeterli değildir, fakat haftada beş gün, günde bir saat yürüyüş kişinin bir hayli fazla kalori yakmasını sağlar.

Vücuda alınan kalori miktarı, yürüyerek harcanan kalori miktarından az olursa, kilo vermek mümkündür. Fakat yürüme egzersizi ile aldıkları kaloriyi yakacaklarını düşünerek daha fazla yemek yiyen kişiler kilo veremezler. 10 dakikalık yavaş hızda yürüyüş kişiye ortalama 25 kalori yaktırır. Günde 3 defa 10’ar dakikalık yürüyüş yerine bir defada 30 dakikalık yürüyüş yapmak ise kişiye daha fazla kalori yaktırır. Çünkü bir insanın vücudu tempolu yürüyüş yaparak 20 dakikadan sonra ısınmaya ve yağ yakmaya başlar. Kalp atışlarının da hızlandığı bu dakikalardan sonra daha fazla kalori yakmak ve zayıflamak mümkündür.

Hızlı ve uzun süre yapılan yürüyüşler gün sonunda daha fazla kalori kaybedilmesine yardımcı olur. Yürüyüş gibi kardiyo egzersizlerinden sonra insan, yaş ve sağlık durumuna bağlı olarak maksimum kalp atış hızına ulaşır. Bu kalp atış hızı vücudun daha fazla çalıştığının ve kalori harcadığının bir göstergesidir. Fitness uzmanlarının büyük çoğunluğu yürüyüş programına yavaş ve kısa süreli olarak başlayıp, gün geçtikçe bu hız ve sürenin arttırılması gerektiği görüşündedir. İlk hafta günde 30 dakikalık yürüyüşler hedeflenmelidir. Ondan sonraki haftalarda 5’er dakikalık artışlar yapılması, vücudun zamanla kendi sınırlarını aşmasını sağlayacaktır. Günden güne kişi daha hızlı yürümeye başladığını ve daha fazla yürümeye ihtiyacı olduğunu hissedecektir.

Uzun süre yorgunluk ve ağrı hissetmeden yürüyüş yapabilmek için giyilen ayakkabının rahatlığına dikkat etmek gerekir. Rahat bir spor ayakkabı, yapılan egzersizden daha fazla verim alınmasını sağlayacaktır. İnce tabanlı ya da makosen ayakkabılarla uzun süre yürüyüş yapmaya çalışmak, kişinin ayaklarının ağrımasına, yara olmasına ve kısa süre sonra bu egzersizden sıkılmasına neden olabilir. Ayak ve vücut sağlığı için yürüme egzersizine başlamadan kişinin kendine uygun spor ayakkabıyı bulması oldukça önemlidir.

Benzer Yazılar

Kettlebell Nedir?

Kas Yorgunluğu Nedir?

Aralıklı Antrenman Nedir?

Çigong Nedir?

Dirsek Esnetme Egzersizleri Nelerdir?

Bira Göbeği Nasıl Eritilir?